• Projekt realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, personelu przedszkoli i żłobków.

Celem projektu Zdrowie dzieci jest:

• wzrost znajomości zasad zdrowego żywienia i znaczenia aktywności fizycznej wśród dzieci
        • zwiększona świadomość roli wody dla zdrowia człowieka, owocująca większą częstotliwością sięgania po wodę w ciągu dnia i w trakcie posiłków
        • wzrost rozumienia znaczenia warzyw i owoców w diecie – wraz
          z podniesieniem w społecznym odbiorze ich atrakcyjności
        • większa codzienna aktywność fizyczna
        • integracja całych środowisk wychowawczych – rodziców, opiekunów, personelu placówek i dzieci – wokół tematu zdrowego stylu życia i żywienia

Jakie działania podejmujemy w projekcie?

W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają nauczyciele w przedszkolach i opiekunowie w żłobkach. Podczas szkoleń online eksperci przygotują ich do wykorzystania w placówkach pakietu edukacyjnego: scenariuszy warsztatów i gier oraz materiałów edukacyjnych. Zostaną im przekazane także podstawowe zasady zdrowego stylu życia dotyczące prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Po otrzymaniu certyfikatów opiekunowie i nauczyciele będą mogli w profesjonalny sposób prowadzić warsztaty dla dzieci w swoich placówkach.

Podczas warsztatów dzieci poznają zasady zdrowego żywienia. Towarzyszyć im będzie postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia. Grupowe zabawy, ciekawe, różnorodne formy zajęć – to wszystko czeka na uczestników naszych warsztatów.

Uczestnicy i placówki wyposażeni zostaną w pakiety atrakcyjnych pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych.

Solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej otrzymają też dorośli – rodzice, opiekunowie, nauczyciele i pracownicy – w szkoleniach dla dorosłych.

Eksperci odkryją i przed nimi tajemnice zdrowego stylu życia. Każdy dorosły uczestnik będzie miał szansę otrzymać wiedzę i wsparcie: od zdobycia podstawowych informacji podczas szkoleń (co robić, by zdrowiej żyć i by zapewnić dzieciom zdrowie w przyszłości), poprzez przykłady prostych przepisów – propozycji do jadłospisów, aż po wsparcie w trudnych sytuacjach typu: brak apetytu, „dziecko niejadek”, „otyłość”, „jak zdrowe jedzenie jednocześnie uczynić pysznym?”, „jak uzupełnić żelazo w diecie dziecka?”, „czy i czym zastąpić mięso?”