• Przeziębienia przedszkolaków

        •  

          cooltext264939034350066

           

          radzi A. Mierzecki - pediatra

          oraz D. Moroz-Ładniak - lekarz med.

           

          Katar, kaszel, gorsze samopoczucie, ból głowy i często gorączka - to główne objawy przeziębienia.

          W chwili, gdy maluch zachoruje bardzo ważne jest, aby rodzice odpowiednio zareagowali

          na występujące w danym momencie objawy.

           

          cooltext264938868941481

          Jeśli jest o wodnistej konsystencji i towarzyszy mu uczucie zatkania nosa to mamy do czynienia z pierwszymi objawami przeziębienia.

          Na tym etapie należy stosować preparaty obkurczające naczynia krwionośne dostępne bez recepty. Można je podawać już niemowlętom, jednak nie dłużej niż 3 - 5 dni.

          Po tym czasie zwykle katar zmienia się na gęsty, kolorowy (ropny) i wówczas zastosowanie znajdują leki rozrzedzające wydzielinę, w tym tzw. roztwory soli.

          Odpowiednia toaleta nosa  przyspiesza powrót do zdrowia, bowiem usuwamy wówczas część bakterii, które pozostając w nosie drażnią śluzówkę i są przyczyną przedłużania się choroby. Nawet jeśli dziecko nie gorączkuje, warto by zostało kilka dni w domu (jeśli chodzi przedszkola). Jednak taka dolegliwość nie zwalnia z codziennych spacerów. Chłodne powietrze zmniejszy nasilenie kataru w naturalny sposób i sprzyja szybszemu zdrowieniu.

          cooltext264938821290444

          Mimo, iż jest dokuczliwy i męczący dla dzieci, lepiej go nie hamować.

          Rodzice często proszą lekarzy o podanie dziecku środków hamujących kaszel, szczególnie w nocy.

          Pamiętajmy jednak, że sprzyja on oczyszczaniu dróg oddechowych z wydzieliny, na której mogą rozwijać się bakterie.

          Odksztuszanie zakażonej wydzieliny płynącej z nosa do gardła często pozwala na uniknięcie konieczności leczenia antybiotykiem.

          Początkowo warto podać leki ziołowe jak prawoślaz, babkę lancetowatą czy wyciąg z bluszczu. Zwiększają one ilość wydzieliny
          w oskrzelach i poprawiają czyszczenie oskrzeli.

          W momencie, gdy katar staje się już gęsty - gęstnieje też wydzielina w drogach oddechowych i warto wówczas podać tzw. mukolityki.

          DOMOWE SPOSOBY NA KASZEL

          Oklepywanie pleców - ułatwia pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych.
          Klasyczny sposób na kaszel

          Inhalacje - dzięki tej metodzie można zarówno nawilżyć drogi oddechowe (aplikując sól fizjologiczną), jak też podawać leki (w formie inhalacji leki mukolityczne są bardziej skuteczne niż w postaci syropu i, co istotne, nie podrażniają żołądka).

          Odpowiedni mikroklimat - wietrz często wszystkie pomieszczenia w domu, nawilżaj powietrze i utrzymuj odpowiednią temperaturę (nie powinna przekraczać 20°C). Pamiętaj - suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę i może sprawić, że kaszel jeszcze bardziej się nasili.

          Ciepłe kąpiele - np. z dodatkiem soli bocheńskiej.
          Aktywność fizyczna domowym sposobem na kaszel

          Ćwiczenia oddechowe, np. dmuchanie balonu, dmuchanie do butelki z wodą czy przez słomkę. Jeśli stan zdrowia dziecka na to pozwala, możesz zachęcić je do lekkiej aktywności fizycznej, np. podskakiwania (najlepiej ok. 30 min. od podania leków wykrztuśnych). Podczas takiej zabawy wydzielina łatwiej "odkleja się".

          Łyżeczka miodu - podana tuż przed snem może pomóc złagodzić napady kaszlu i zmniejszyć ich częstotliwość.

          Nacieranie klatki piersiowej - najlepiej kup w aptece specjalne maści rozgrzewające (zazwyczaj można je stosować od ok. 6. miesiąca życia). Posiadają one m.in. właściwości wykrztuśne i antyseptyczne, jednocześnie też ułatwiają oddychanie maluszkowi. Najlepiej stosować je tuż przed snem.

          Uwaga! Nie są polecane dzieciom z problemami alergicznymi.

          cooltext264938893584385

          Jeśli nie przekracza ona 38ºC, nie zaleca się stosowania leków. Gorączka to nie tylko objaw choroby, ale i sposób, w jaki organizm zwalcza infekcję.

          Jednak jeśli przekracza 38,5ºC wymaga obniżania. Wówczas zaleca się stosować u dzieci, które ukończyły 3 miesiące ibuprofen lub paracetamol w dawkach zalecanych w ulotkach.

          Zwykle gorączka utrzymuje się od 2 do 3 dni. Dobrze jeśli po kilkunastu godzinach gorączki dziecko zobaczy lekarz.

          Nie jest wskazana wizyta u pediatry natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia, bowiem aby precyzyjnie postawić rozpoznanie choroba musi ujawnić kilka wiodących objawów, a to wymaga czasu.

          Nie należy jednak odwlekać wizyty u lekarza, jeśli dziecko: ma mniej niż pół roku, stan jego wyraźnie się pogarsza, a zwłaszcza jeśli widzimy, że kontakt z maluchem jest ograniczony oraz gdy na skórze pojawia się wysypka lub dziecko skarży się na ból ucha.

          W przypadku, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni, niezależnie czy dziecko było już badane i otrzymało leki, również wymagana jest kontrola u specjalisty.

          Pamiętajmy!

          By zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywają dzieci i dbać, aby dużo przebywały na świeżym powietrzu.