• Czy kupić dziecku psa?

radzi Hanna Wojciechowska - instruktor dogoterapii

Gdy rodzice pytają mnie, jakiego psa najlepiej kupić dziecku, to bardzo często odpowiadam - pluszowego. Jest miły, niekłopotliwy, nie trzeba wyprowadzać go na spacer, nie choruje,
          nie brudzi, nie zrzuca sierści i...  jeszcze sporo "nie".

Decyzja zakupu psa powinna być podjęta - po głębokiej analizie - przez rodziców.

To oni przyjmą nowego członka rodziny pod swój dach i to oni będą odpowiedzialni za to, żeby rodzina
          była szczęśliwa z psem a pies z rodziną.

Przed podjęciem decyzji zadajmy sobie kilka pytań:

• Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa.
          • Czy mam czas, aby zajmować się psem.
          • Czy wiem jak wychować psa.
          • Czy wiem, jak zachowuje się dorosły pies rasy, którą chcę kupić.
          • Czy stać mnie na wydatki związane z psem.
          • Czy godzę się z tym, że w domu (samochodzie, na ubraniach, kanapach i w kanapkach) będę znajdować sierść mojego psa.
          • Czy w trakcie wakacji nie będzie mi przeszkadzać, że nie wszędzie mogę pojechać z psem.

Jeśli na pytania odpowiedzą Państwo TAK, to świetny początek. Możemy myśleć dalej o zakupie psa.

Na co należy zwracać uwagę wybierając psa?boy-dreaming-clip-art

Jeśli taka decyzja zostanie już podjęta, należy zastanowić się, jaki psiak najlepiej pasuje do rodziny.

Czy ma być energiczny, czy raczej spokojny, mały czy duży, futrzak czy raczej gładkowłosy, szczeniak czy dorosły itd. Należy pomyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na zajmowanie się pieskiem.

Oprócz karmienia, spacerów, czynności związanych z utrzymaniem zdrowia i higieny, trzeba pamiętać o szkoleniu.

Każdy chce mieć psa, z którym może się porozumieć. Każdy chce mieć psa, który będzie przychodzić na zawołanie i nie przeciągnie go przez spacer. Rzadko który pies osiągnie te - i inne - niezbędne sprawności bez szkolenia.

Schroniska są pełne kilkumiesięcznych psów, które przestały być radością a stały się kłopotem, z którym "nagle" nie można sobie poradzić.

To bardzo smutne, a jednocześnie niewychowawcze. Bo czego uczymy nasze dziecko - jeśli nie dajesz sobie rady z problemem,
          to się wycofaj, jeśli ktoś ma problemy, to nie pomagaj - wygodniej go wyrzucić z życia i serca.

Aby tak nie było, zastanówmy się o czym jeszcze pomyśleć przed podjęciem decyzji zakupu psa.

Jaką rasę wybrać...

Kupując psa rasowego ("z papierami") mamy pewność, jak psiak będzie wyglądać , gdy dorośnie.

Zwiększa się też rachunek prawdopodobieństwa co do wiedzy o predyspozycjach psychicznych futrzaka.

Tak więc kupując jamnika możemy przypuszczać, że rabatki w ogrodzie mogą być przekopane częściej niż tego wymaga sztuka ogrodnicza, a kupując beagla zastanówmy się, czy sąsiedzi są gotowi na jego popisy wokalne.

Proponuję skonsultować się z kynologiem, który uświadomi nam jakie "talenty" drzemią w naszej upatrzonej rasie.

I jeszcze bardzo istotna sprawa - zdrowie. Niekiedy dopiero po zakupie psiaka okazuje się, że w domu mieszka alergik. Przekonajmy się o tym zawczasu przeprowadzając testy, lub przebywając tam, gdzie możemy zetknąć się z alergenami.

Nie może to być kontakt sporadyczny, bo pierwsze objawy alergii mogą objawić się po ok. miesiącu od trwałego kontaktu z alergenem.

W jakim wieku powinno być dziecko, któremu chcemy kupić psa?

Następny punkt, to wiek dziecka. Pies może zawitać w domu, w którym przebywa dziecko w dowolnym wieku.

Ważne, aby kontakt między nimi był monitorowany przez dorosłych i polegał na uczeniu wzajemnych potrzeb.

Nigdy, przenigdy nie zostawiamy dziecka i psa bez nadzoru. Nawet z tym najspokojniejszym, najukochańszym futrzakiem.

Dzieci w różny sposób eksplorują środowisko. W wyniku niewiedzy mogą psa przestraszyć, zadać mu ból i zwierzę w naturalnym odruchu obronnym może zareagować agresywnie. Nie jest to potrzebne ani dziecku, ani nam, ani psiakowi.

Jeśli powyższymi uwagami nie zniechęciłam Państwa do posiadania psa, to być może są Państwo już gotowi do zaproszenia do rodziny jakiegoś uroczego czworonoga.

Jeśli tak, to wspaniale!

Dzieciństwo z przyjacielem, który bezwarunkowo nas akceptuje, jest chętny do wspólnego działania, ma zawsze dla nas czas,
          jest lojalny i po prostu zawsze przy nas jest, będzie bogatsze i ciekawsze.

Zwierzęta - oczywiście przy wsparciu rodziców - uczą cierpliwości, troskliwości, szacunku
          do drugiej istoty, odpowiedzialności.

Dzieci wychowywane z psami są bardziej empatyczne i otwarte.

Pies pokazuje dziecku, jak cieszyć się drobiazgami, pomaga odkrywać świat i jego zagadki.

Psy zarażają optymizmem i ciekawością świata.

Kto z nas - osób mających w dzieciństwie psa - nie pamięta, ilu radości i śmiechu, przygód i wzruszeń doznał dzięki swojemu futrzakowi.

Pies sprawia, że nasze dzieciństwo jest bardziej kolorowe, pełniejsze.