• Higiena jamy ustnej

        •  

          cooltext264933007043853

          radzi Agnieszka Stopa-Wilkos - stomatolog

           

          Systematyczna higiena jamy ustnej u dzieci zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz poprawne używanie nici dentystycznej.school-bathroom-monitor-clipart-classroom-jobs-clip-art

          Metody szczotkowania zębów oraz rodzaj szczoteczek są zróżnicowane w zależności od wielu indywidualnych potrzeb i stanu jamy ustnej.

          U dzieci w wieku 7-12 lat wskazane są szczotki miękkie lub średniej twardości.
          Można je kupić w rozmiarze typu "junior". Należy je wymieniać co 3 miesiące lub częściej (zaraz przy pierwszych objawach zużycia). W okresie kształtowania prawidłowego nawyku lepiej jest stosować szczotki ręczne.

          Poprawna technika szczotkowania zębów

          Początkowo zalecana jest metoda szczotkowania zębów polegająca na małych ruchach okrężnych (kółeczka). Szczotkę ustawia się pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonuje ruchy okrężne powtarzane kilkakrotnie na każde dwa zęby.

           

          Szczotkowanie zębów rozpoczynamy od zębów trzonowych kierując się do przednich - ważne jest uporządkowane oczyszczanie po kolei wszystkich powierzchni. Powierzchnie żujące łatwiej oczyścić wykonując poziome ruchy szorowania szczoteczką tam i z powrotem, po 10 razy w każdym czyszczonym miejscu. Powierzchnie wewnętrzne oczyszczamy ruchami wymiatającymi.

          U dzieci starszych wprowadzamy dodatkowo ruchy obrotowo-wymiatające. Szczotkę ustawiamy początkowo pod kątem 45 proc. do oczyszczanej powierzchni z końcem włosia na granicy dziąsło-ząb. Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający w kierunku powierzchni żującej, powtarzając go kilkakrotnie w obrębie oczyszczanego fragmentu obejmującego 2 zęby.

          Pasta - powyżej 6. roku życia powinna zawierać 0,12-0,15 proc. fluoru. Porcję pasty nakładamy na szczotkę i szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty przynajmniej 2 razy dziennie. Najlepiej po każdym posiłku, głównie po spożyciu słodyczy. Jeśli nie jest to możliwe, płuczemy wodą jamę ustną tak, aby pozbyć się resztek pokarmowych i cukrów.

          Nie tylko szczotkowanie zębów...

          Już od 11. roku życia dochodzi do wzmożonej próchnicy powierzchni stycznych zębów, dlatego nici dentystyczne należy wprowadzić dość wcześnie (zwłaszcza w przypadku ciasnych przestrzeni międzyzębowych). Jednak tego rodzaju zabiegi higieniczne u dzieci do 10. roku życia powinni przeprowadzać rodzice. Dobrze sprawdzają się nici fluorkowane i niewoskowane, ponieważ można je stosować przed i po oczyszczeniu zębów.

          Cały zabieg zaczynamy od nawinięcia około 40-50 cm nici na palce środkowe lub wskazujące prawej i lewej ręki - tu nawijamy większy zapas nici. Palcem wskazującym i kciukiem obu rąk chwytamy za nitkę i wprowadzamy ją skośnie między zęby (tak aby nie zranić brodawki dziąsłowej), następnie wykonujemy ruchy pionowe wzdłuż powierzchni stycznej jednego a potem drugiego zęba. Nie wykonujemy ruchów poziomych nitką!

          Irygatory wodne polecane są szczególnie w przypadku dzieci noszących aparaty ortodontyczne. Pulsujący strumień wody pod ciśnieniem skutecznie usuwa resztki pokarmowe, a jednocześnie masuje dziąsło. W ten sposób redukuje znaczną ilość bakterii powodujących próchnicę, zapalenie dziąseł i przyzębia.